HANAJANA | Mezinarodni den zen

Mezinárodní den žen


8.března, den kdy si každá žena zaslouží být hýčkána, a třeba i obdarována nějakým malým dárkem. Tento svátek ale není jen o krásném přání a kytičce. Ve skutečnosti si tím připomínáme mnohaletý boj za ženská práva a genderovou rovnoprávnost ve světě. A pro mnohé z nás je určitě i zvláštní skutečnost, že se tento den považuje za státní svátek v mnoha dalších zemích. Oficiálně byl totiž stanoven Organizací spojených národů.

Mezinárodní

Mezinárodní den žen tak najdeme třeba v kalendáři Francie, USA nebo i v mnoha státech Afriky. Portugalsko, Španělsko, Itálie, Polsko, Maďarsko jsou jen jedny z mála zemí, ve kterých je tento den také oslavován. Někde se tomuto svátku přikládá větší význam, někde menší. Hlavní ale je, že si díky němu připomeneme sílu, odvahu a rozhodnost žen přestat se schovávat a bojovat za svá práva, z nichž mnohá ještě ve 20. století patřila pouze mužům.


CC6285BE-706B-4481-81E4-7E14A26708B0.png


Počátky MDŽ v USA

Jak jsem již zmínila, v minulosti se jednalo spíše o den, kdy se ženy odhodlaly bojovat a upozornit na problémy spojené s jejich utlačováním. Na přelomu 19. a 20. století se v USA konaly pochody a demonstrace za ženskou rovnoprávnost a volební právo. V roce 1908 se jedné takové demonstrace, vedené newyorskými švadlenami, účastnilo více jak 15 tisíc žen, které protestovaly proti jejich znevýhodněné pracovní pozici a žádaly zejména zvýšení platu a zkrácení pracovní doby. Z toho důvodu se USA považuje za první zemi, ve které se tento svátek oficiálně slavil.


EDC38B6B-9275-4054-8380-F05E9C5A808D.png

Smutný osud karafiátu

V období komunistické éry se MDŽ stalo součástí propagandy komunistických režimů, které v tento den opěvovaly ideál socialistické pracující ženy. Typickým darem, jež ženy dostávaly byl právě karafiát, který se stal symbolem komunistické strany a jehož typická červená barva symbolizovala prolitou krev dělníků. Takže jestli se chystáte některé z nás udělat radost kytičkou, raději bych zvolila něco jiného než karafiát. Velmi oblíbené bývají růže, lilie nebo také tulipány - ty se výborně hodí i k blížícímu se jaru. Nikdo z nás ale nemůže odsuzovat karafiáty za to, co bylo před revolucí. Pokud si jste jistí, že jej vaše manželka, partnerka nebo třeba maminka má v oblibě, nic tím nezkazíte. Důležité je, že si na nás – ŽENY - vzpomenete.


A4F2DD16-F37E-4BD8-A365-4FDFC19A9E69.png


Tip na dárek

Pokud stále váháte nad výběrem dárku, protože kytička vám nestačí a chcete být originální, můžete se podívat na bohatou nabídku HANAJANA produktů. Nenajdete tu pouze plavky, ale také luxusní bambusové spodní prádlo, pyžamka a noční košilky a mnoho dalšího. Skvělým dárkem může být například set spodního prádla v barvě Baby pink sladěného s růžičkou stejného odstínu. Naopak k černému setu bych zvolila například tmavě rudou růži a k Lila odstínu by se skvěle hodila levandule, která opravdu překrásně voní. V tomto období ji můžete zakoupit alespoň v její sušené podobě.


4D7C07E8-5241-4DA7-A6FE-1AF2F2173B1E.png


Garantuji vám, že pokud k sobě takto sladíte dva dárky, určitě získáte plusové body a vaše partnerka bude nadšená! Nezapomeňte také využít 20% slevy na váš nákup. (kód: ZENA). Platí do 8.3. a lze uplatnit na veškerou nabídku včetně výprodeje.

Autorka článku: Thalie Petráňová