HANAJANA | Panenka barbie

Panenka Barbie


Jedna z nejznámějších a nejúspěšnějších hraček v historii. Byla poprvé představena firmou Mattel v roce 1959 a od té doby se stala ikonou popkultury. Historie Barbie začíná, když její tvůrkyně Ruth Handlerová si všimla, že její dcera často hrává s papírovými panenkami a představuje si s nimi různé příběhy. Handlerová přišla s myšlenkou vytvořit realističtější panenku, která by se mohla oblékat a měla dlouhé vlasy.

První Barbie měla plavé vlasy a nosila plavkový oblek. Byla vytvořena jako dospělá žena s plnými tvary a výraznými rysy. Tento nový koncept se lišil od tehdejších dětských panenek, které byly většinou miminkami nebo malými dívkami. Barbie byla okamžitě velmi populární a rychle získala své místo na trhu.


IMG_2218.webp


V průběhu let se stala symbolem módy, elegance a nezávislosti. Mattel začal vyrábět různé verze Barbie, které se lišily vzhledem, povoláním a oblečením. Byla lékařkou, učitelkou, modelkou, astronautkou a mnoha dalšími profesemi, což bylo pro dobu velmi revoluční. Barbie také získala spoustu přátel, rodiny a příslušenství. Ken se stal jejím nejznámějším partnerem, ale byla tu i Barbieho sestra Skipper, bratr Tommy a mnoho dalších příbuzných a přátel. Kromě toho Barbie vlastnila luxusní dům, auta, koně, oblíbené zvířecí mazlíčky a různé doplňky, které doplňovaly její příběhy.


IMG_2211.jpeg


Navzdory své popularitě se Barbie také setkala s kritikou. Někteří kritici tvrdí, že propaguje nereálné standardy krásy a genderové stereotypy. Mattel se snaží tyto obavy řešit zavedením více rozmanitých panenek a podporou pozitivních poselství o osamělosti a inkluzivitě prostřednictvím značky Barbie. Během let Barbie prošla mnoha proměnami. Byla přepracována do různých etnických a kulturních variant, aby byla více reprezentativní. Její tělo se také změnilo a dostalo různé tvary, aby reflektovalo různé typy ženských těl.

Barbie se stala obrovským světovým fenoménem až do dnešního dne. Byla vydána ve více než 150 zemích a je nadále oblíbená mezi děvčaty i sběrateli a její ikonický vzhled a styl přetrvávají jako jedna z nejznámějších hraček v historii.


8AE46EFB-00A2-464F-9F30-2B17A7C59B9E.png


Zde je několik zajímavostí o panence Barbie:

Ruth Handlerovou, spoluzakladatelkou společnosti Mattel, která se inspirovala německou panenkou Bild Lilli. Barbie se poprvé představila na newyorském hračkářském veletrhu v roce 1959.

Barbie dostala své jméno podle dcery Ruth Handlerové, která se jmenovala Barbara.

Od svého uvedení na trh bylo prodáno více než miliarda panenek Barbie, což z ní činí jednu z nejprodávanějších hraček v historii.

Barbie je známá svou proměnlivou povahou. Od klasické blond panenky se Barbie vyvinula do mnoha různých podob, zahrnujících různé etnické skupiny, tělesné tvary a styly a má celou řadu povolání. Kromě modelky se Barbie stala doktorkou, učitelkou, astronautkou, veterinářkou, inženýrkou a mnoha dalšími profesemi, což představuje inspiraci pro děti, aby snily o různých kariérách.

Panenka má mnoho "prvních" v oblasti hraček. Například v roce 1965 se objevila první černá panenka- Barbie Francie. V roce 1985 byla vytvořena první panenka, která měla proměnlivou barvu očí.

Barbie se stala ikonou módy. Její oblečení a styl byly často inspirovány aktuálními módními trendy a designéry. Barbie má také vlastní módní designéry, kteří navrhují její oblečení a doplňky.


804E8AD0-096D-438F-9875-00D821CF1443.png


Máš ještě svoji panenku Barbie? Získej 20% slevu na nákup. (kód: BARBIE). Platí do 23.7. a lze uplatnit na veškerou nabídku včetně výprodeje.