HANAJANA | Rozhovor marketka

„Na svět okolo Miss jsem nezanevřela, ale s jistotou můžu říct, že jsem tomu světu nepropadla“, říká účastnice Miss Czech Republic 2020, Markéta Chytilová


Rozhovor, který máte před sebou, vám zprostředkuje část životní cesty slečny, kterou můžete znát z televize. V Miss Czech Republic 2020 byla v TOP 10, vidět jste ji mohli také v reality show Love Island. Řeč není o nikom jiném než o Markétě Chytilové. Pochází z Karviné, 13 let závodně tancovala a je velkou milovnicí četby, zejména beletrie. V současné době pracuje v advokátní kanceláři. A co dalšího nám Markéta o sobě prozradila?


IMG_5554.jpeg


Modelingu se věnuješ od 11-ti let. Vzpomínáš, jak to začalo? Kdo, nebo co bylo tím impulzem, aby ses vydala touto cestou?

Začalo to tím, že moje babička objevila kroužek modelingu u nás ve městě. Já jsem tam ze začátku nechtěla chodit. Do té doby jsem byla spíše takový kluk. Chodila na sportovní školu a měla jsem ve třídě snad 26 fotbalistů. Trvalo půl roku, než mě to v kroužku začalo bavit. A když jsem se tomu už potom chtěla věnovat i já sama, tak se kariéra začala pomalu ale jistě rozjíždět.

Byla jsi ve věku, kdy spousta holčiček sní o tom, že budou modelky. Chtějí nosit krásné šaty, procházet se po přehlídkových molech. Co tě jakou začínající modelku nejvíce překvapilo?

Jako začínající modelku mě v mládí překvapil ten naprostý nezájem o psychické zdraví mladých slečen. Já jsem díky sportovní škole a každodenním tanečním tréninkům byla kost a kůže a stejně jsem nikdy nebyla dost hubená. To mě časem dohnalo k období zápasení s bulimií.


IMG_5552.jpeg


I když se o tom příliš nemluví, poruchy příjmu potravy v tomto oboru asi trápí hodně dívek. Myslíš, že je celkově dnes už větší zájem o psychiku dívek?

To nemůžu posoudit. Už jsem mimo toto prostředí. Jak se dnes dbá o mentální zdraví mladých slečen, které se snaží prorazit v agenturách, už nevidím na vlastní oči. Upřímně doufám, že už se situace zlepšila, protože spadnout do něčeho takového jako je porucha příjmu potravy je až nebezpečně snadné a dostat se z toho chce opravdu hodně práce.

Díky modelingu jsi určitě měla šanci hodně cestovat. Které místo bylo pro tebe to nej?

Ano, díky modelingu jsem měla možnost cestovat. Mojí zatím nejoblíbenější destinací byla Dominikánská republika.

Na tvém instagramové profilu je vidět, že i nyní hodně cestuješ. Máš nějaké vysněné místo, kam by ses chtěla podívat?

Mým snem je navštívit Hawai a Bali.


IMG_5553.jpeg


Zúčastnila ses Miss Czech Republic. Jak vzpomínáš na tuto zkušenost? Byla mezi finalistkami od začátku rivalita, nebo je zde prostor pro přátelství?

Na svou zkušenost v Miss Czech Republic vzpomínám ráda. Sice jsme měly smůlu, byly jsme covidový ročník, takže jsme nezažily žádné velké grandiózní finále nebo zahraniční soustředění v exotice, ale jako kolektiv jsme problémy neměly. Ke konci už možná trošku ano, ale to je pochopitelné, protože napětí sílí a nervy jsou na pochodu. Holky vždycky ráda kontaktuji. Vídáme se, a dokonce si i pomáháme, co se týká spoluprací a podobně. Díky Miss jsem získala spousty kontaktů, bez kterých bych nebyla schopná dostat se tam, kde jsem teď. Zároveň i ten status finalistky Miss umí otevřít spoustu dalších příležitostí.


IMG_0345.jpeg


Když jsme u těch příležitostí, co třeba se ti díky Miss podařilo?

Díky Miss jsem potkala hodně zajímavých lidí, se kterými jsem mohla v životě spolupracovat v mnoha různých směrech. Rovněž si myslím, že to byla i moje vstupenka do Love Islandu.

Byl to tvůj dětský sen, zúčastnit se Miss? Podávala sis přihlášku sama?

Ne, já jsem o Miss za sebe větší zájem neměla. Chtěla to moje babička, která mě vždycky ve všem podporovala. Nečekala jsem, že by mě vybrali, tak jsem to šla zkusit, aby měla babička radost.


BF7AD5C5-0C39-402C-9088-9F505B87BE49.jpeg


Další tvou zkušeností byla účast v Love Islandu. Splnilo to tvé očekávání?

Zkušenost z natáčení jako takového pro mě není nijak nová. Na kamery, foťáky a pozornost okolo sebe jsem zvyklá.

Co pro tebe byla větší životní lekce - Miss x Love island?

Větší životní lekcí byla zkušenost po Love Islandu. Když vás tři měsíce pocitově šikanuje celý národ, tak vás to dokáže změnit.


IMG_3582.jpeg


Nyní pracuješ v advokátní kanceláři. Baví tě tato práce? Není málo "akční"?

Miluju tuhle práci. Konečně mě můj obor doopravdy začal zajímat. Narovinu tady asi můžu přiznat, že ve škole jsem o něj neměla sebemenší zájem a nebyla jsem schopná cokoliv pochopit. To dávám za vinu právě svému nulovému zájmu o věc. Až teď doopravdy chápu věci, které mi byly ve škole omílány pořád dokola, protože ve mně moje práce dokázala vyvolat tu chuť naučit se je.

Co děláš ráda ve volném čase? Čím relaxuješ?

Volný čas je u mě nedostatkové zboží. Ráda si plním kalendář až k prasknutí povinnostmi. Jsem člověk silně zaměřený na výkon a hmatatelné výsledky. Ve volném čase zpravidla padnu do postele a spím spánkem smrti podobným.


IMG_3587.jpeg


Jak ses dostala ke spolupráci s holkama z HANAJANA? Říkala jsi, že jsi je oslovila sama.

Plavky z HANAJANA jsem viděla často okolo sebe. Ať už to bylo na Instagramu či na koupalištích. Když jsem zjistila, že budu odjíždět na Love Island, tak jsem věděla, že budu potřebovat velkou zásobu plavek. A tak mě napadlo oslovit holky. Říkala jsem si, že i pro ně by to mohla být skvělá reklama. Našla jsem odvahu, napsala jim zprávu, a tak vlastně vznikla naše, teď už dvouletá spolupráce.

Jaký je tvůj nejoblíbenější produkt HANAJANA?

Těch bude více. Mám v oblibě vršek Alexa, gumičky ze zbytkových látek (ty se mi válí všude po domě) a korálky kolem pasu.

Máš zkušenost i s jinými produkty Hanajana?

Mám ještě overálky a ty nosím strašně ráda. Přijde mi, že se hodí na spoustu příležitostí a jsou zároveň velice pohodlné.


IMG_5550.jpeg


Mluvily jsme o Miss. Co bys poradila slečnám, které váhají, zda se na soutěž krásy přihlásit?

Poradila bych jim, aby to určitě zkusily. Každá pak sama zjistí, jaký ten svět je, a zda na něj zanevře anebo mu naopak propadne. Teď jsem samozřejmě zmínila dva extrémy. Nemůžu říct, že bych na něj zanevřela, ale s jistotou můžu říct, že jsem tomu světu jako takovému nepropadla.

A naopak. Jak bys povzbudila slečny, ženy a dívky, které se za svou postavu stydí, protože není "dokonalá", ať už z jakýchkoliv důvodů.

Za svou postavu by se člověk (ať už žena nebo muž) neměl nikdy stydět. V prvé řadě je to jejich tělo a je třeba si uvědomit, kolik toho tělo pro nás dělá. Já jsem svému tělu neskutečně vděčná, že zvládá všechny ty dny, kdy z přepracování zapomínám jíst nebo pít. Jsem mu vděčná, že občas zvládá fungovat i několik dní bez spánku a do toho všeho ještě cvičit. Dalším důležitým uvědoměním je pak fakt, že nikdo, kdo je sám se sebou plně spokojený, se vám nebude posmívat za váš vzhled.

A můj poslední bod k této otázce je, že na sobě často vidíme věci, které nikdo jiný nevidí. Ať už to jsou strie, akné či nějaké kilo navíc. Já mám strie po celých bocích a nikdy si toho žádný partner ani nevšiml. Sama jsem se vždycky styděla za zranění, které jsem si jako malá udělala, a tím je rozseknutá bradavka. Nechtěla jsem svému prvnímu partnerovi vůbec ukazovat prsa. Když je pak nakonec viděl, tak si ničeho nevšiml… Nakonec jsme spolu pak strávili dalších pět let a on o tom možná doteď nemá ani tušení…

Instagram @marketa_chytilova.

Autorka článku: Petra Musilová