HANAJANA | Velikonoce

Velikonoce


Všechno kolem nás kvete, sluníčko svítí a nám se blíží nejvýznamnější svátek celého křesťanství – Velikonoce. Lidé po celém světě si připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Krista. Ale přestože je tento svátek v celém křesťanském světě jednotně uznávaný, v každém z těchto států se slaví docela jinak. Jaké jsou tradice u nás, všichni víme. Ale jak se slaví Velikonoce třeba na takovém Novém Zélandu? Nebo ve Finsku? No úplně jinak.


Nový Zéland

Přestože je v tento čas na Novém Zélandu právě podzim, i tak si jej dokáží lidé zpříjemnit právě oslavou Velikonoc. Kiwijské (novozélandské) rodiny se scházejí u společného tradičního jídla – pečené jehněčí kýty. Děti obvykle soutěží v hledání velikonočních vajíček, malují je a vyrábí velikonoční čepičky. Nejoblíbenějším velikonočním vajíčkem Kiwáků je „marshmallow egg“. Nový Zéland využívá velikonoční čas i pro boj s invazivními škůdci. Každoročně je pořádán Velký hon na velikonočního zajíčka, kdy se více než 500 lovců snaží získat vytouženou výhru v podobě 3 500 novozélandských dolarů.


IMG_7014.jpg


Francie

Podobně jako na Novém Zélandu i ve Francii se děti pouští do velikonočního honu na vajíčka a jako sváteční jídlo se nejčastěji podává jehněčí maso s lahví červeného vína. Vzhledem k tomu, že o Velikonocích přichází do sezóny i chřest, stává se z něj často příloha nebo předkrm. Typická francouzská velikonoční tradice se odehrává na Velikonoční pondělí, kdy se obyvatelé Haux sejdou na hlavním náměstí a rozklepnou 4 500 vajec do velké pánve, aby vytvořili obrovskou omeletu.


IMG_6370 (2).jpg


**Finsko **

Za mě je zcela nejvíce atypickou velikonoční tradicí finská zvyklost připomínající spíše Halloween. Děti, zejména malé dívky, se na Velikonoční pondělí převlékají za čarodějnice, oblékají si barevné kostýmy a malují si pihy na obličeji. Stejně jako o Halloweenu pak obcházejí jednotlivé domy a výměnou za dobroty jim nabízejí své „čarodějné“ požehnání.


IMG_7015.jpg


Papua – Nová Guinea

Kvůli vysokým teplotám, které provázejí obyvatele tohoto státu, je symbolem oslavy místních Velikonoc něco zcela odlišného, než je čokoláda a zdobená vajíčka. Na větve stromů stojících blízko kostelů věší místní obyvatelé tabákové tyčinky a cigarety, které po bohoslužbě na Velikonoční neděli rozdávají věřícím.

Řecko

Zatímco u nás je typické zdobit vajíčka různými barvami a pestrými malovánkami, v Řecku se malují velikonoční vejce pouze rudou barvou. Červená barva je totiž barvou života a má symbolizovat Kristovu krev. Vejce byly zase odjakživa symbolem obnovy života. Pokud tyto dva symboly tedy spojíme dohromady, přinášíme tím poselství vítězství nad smrtí, které má připomínat Kristovo zmrtvýchvstání.

Norsko

V Norsku mají zase velikonoční čas spojený s kriminálními příběhy. Ano, čtete správně. Lidé nejčastěji odjíždí na velikonoční víkend do svých horských chat, kde sledují všelijaké kriminální pořady, které se vysílají v tomto období téměř na každém kanálu, a nebo si zalezou pod deku s novou detektivkou. Před Velikonoci jich autoři vydávají spousty právě proto, aby se lidé o svátcích nenudili. Dokonce i na krabici od mléka najdete o Velikonocích krátký detektivní příběh ve formě komiksu.


474F7319-CBB5-4AB1-8F2A-F737BE29A483.png


Která velikonoční tradice se vám nejvíce líbí? Vyměnili byste ji za tu naši? A zajímavost na konec…

Proč jsou vejce symbolem Velikonoc? V 15. století nesměli katolíci během půstu jíst vejce. Proto se rozhodli své zásoby ozdobit a rozdávat, či prodávat. Peršané, Římané a Egypťané také takto zdobili vajíčka, která poté nabízeli na oslavu začátku jara.

A co by to bylo za Velikonoce bez pomlázky? I vy si můžete u HANAJANA vykoledovat tu svou. Stačí zadat kód: POMLAZKA a získáte 20% slevu na celý nakup. Akce platí od 1.4. do 10.4. na vše (včetně výprodeje). Veselé Velikonoce!

Autorka článku: Thalie Petráňová